Cel i zakres tematyczny
Przemiany Ustrojowe to portal specjalizujący się w problematyce polityczno-ustrojowej.
Na jego łamach publikowane są zarówno noty informacyjne, dotyczące wydarzeń w tym obszarze, ale również recenzowane, pogłębione opracowania, których celem jest analiza procesów, trendów, kierunków oraz praktycznych aspektów, związanych z przemianami polityczno-ustrojowymi na świecie. Ideą przewodnią Przemian Ustrojowych jest umożliwienie szybkiej komunikacji wyników badań w obszarze polityczno-ustrojowym, otwartego dostępu oraz ujęcia podejmowanych problemów z różnych perspektyw.
Przemiany Ustrojowe zostały skierowane do osób zainteresowanych naukami społecznymi,
a w szczególności naukami prawno-politycznymi. Na łamach portalu ukazywać się będą prace, które mogą zainteresować nie tylko naukowców, wykładowców akademickich i doktorantów, ale także dziennikarzy, analityków oraz wszystkie osoby zainteresowane lekturą prac, poświęconych aktualnym i istotnym problemom prawno-politycznym.
Chcemy by na Przemianach Ustrojowych Czytelnik mógł znaleźć omówienie najnowszych zmian w obszarze polityczno-ustrojowym na świecie, analizy dotyczące ustrojów państw obcych, krytyczną analizę orzecznictwa obcych sądów oraz trybunałów międzynarodowych. Nie obędzie się także bez ożywionej dyskusji o węzłowych problemach polityczno-ustrojowych współczesnego świata z udziałem uznanych Autorów.
Działy
Na portalu Przemiany Ustrojowe ukazywać się będą różnego typu prace. Pośród nich należy wyróżnić:
Poglądy wyrażane przez Autorów wymienionych powyżej typów utworów nie wyrażają stanowiska Wydawcy.
Wydawca
Ośrodek Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Polityka Open Access
Wszystkie prace opublikowane w Przemianach Ustrojowych (bez wyjątku),
są rozpowszechniane na warunkach licencji Creative Commons 4.0 Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne Międzynarodowe (CC BY-NC 4.0), która umożliwia osobom trzecim wykorzystanie tych prac, pod warunkiem wymienienia autora dzieła oraz miejsca pierwszej publikacji w tym czasopiśmie. Ma to sprzyjać większej wymianie wiedzy na poziomie globalnym.
Autorzy/ki mają prawo do umieszczenia prac opublikowanych w Przemianach Ustrojowych
w innych miejscach (np. umieszczenia go w repozytorium swojej uczelni lub na innym nośniku zarówno elektronicznym, jak też tradycyjnym), pod warunkiem wyraźnego i jednoznacznego wskazania, że praca została opublikowana po raz pierwszy w Przemianach Ustrojowych. Szczegółowo zagadnienia te są uregulowane w umowie zawieranej z Autorem.
Przemiany Ustrojowe nie pobierają opłat od autorów/ek za przesłanie i opublikowanie ich prac.
Przemiany Ustrojowe wykorzystują sposób sporządzania odniesień bibliograficznych zgodny systemem harwardzkim.
Terminy składania prac
Przemiany Ustrojowe przyjmują i oceniają składane do publikacji prace – zgodne z zakresem tematycznym Portalu – w trybie ciągłym.
Terminy publikacji
Przemiany Ustrojowe ukazują się w trybie ciągłym. – dla zapewnienia płynnego obiegu
(ze względu na podejmowanie aktualnych tematów). Przemiany Ustrojowe zamieszczą także datę przesłania artykułu oraz dzień jego akceptacji do publikacji, na jego pierwszej stronie.
Kodeks Etyczny
Przemiany Ustrojowe posiadają własny kodeks etyczny dotyczący procesu wydawniczego,
utworzony w oparciu wytyczne Committee on Publication Ethics (COPE), dostępne na stronie: publicationethics.org.
Poglądy wyrażane przez Autorów nie wyrażają stanowiska Wydawcy.
Wykrywanie Nierzetelności Naukowej
Przemiany Ustrojowe realizują rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
w zakresie przeciwdziałania przejawom nierzetelności naukowej, w tym „ghostwriting”
i „guest authorship”. Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o osobach, a także instytucjach przyczyniających się do powstania publikacji, zarówno w zakresie merytorycznym,
jak i finansowym.
Przez „ghostwriting” rozumie się sytuację, w której ktoś wniósł istotny wkład w powstanie opracowania, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji.
„Guest authorship” („honorary authorship”) zachodzi wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest on wymieniony jako autor albo współautor publikacji.
W przypadku wykrycia lub zgłoszenia możliwego plagiatu lub innej nierzetelności naukowej w tekście opublikowanym, sposób postepowania jest zgodny z COPE, co jest przedstawione
na poniższym diagramie:
Wersją pierwotną (referencyjną) Przemian Ustrojowych jest wersja elektroniczna.